Warszawa, Polska

Trzy główne elementy projektu strony internetowej

wrz 19, 2022 | Projektowanie stron internetowych

Wielu webmasterów nie zawsze zdaje sobie sprawę z wagi niektórych podstawowych zasad i elementów projektowania stron internetowych.

Profesjonalni projektanci stron internetowych z formalnym wykształceniem są często jedynymi, którzy rozumieją te koncepcje projektowe. Włączenie prostych zasad powszechnie stosowanych przez doświadczonych projektantów witryn internetowych może mieć duże znaczenie w projektowaniu własnej witryny.

Tworzenie punktu centralnego dla Twojej witryny

Twoim punktem centralnym będzie lokalizacja głównej informacji, którą chcesz, aby odwiedzający zapamiętali z Twojej witryny. Ten obszar będzie wyróżniał się na tle reszty strony i od razu przyciągnie uwagę Twoich gości, gdy tylko wejdą na Twoją stronę.

Możesz stworzyć widoczną przestrzeń w swojej witrynie, zmieniając rozmiar tej konkretnej sekcji lub używając kontrastowego koloru. Obszar może mieć nawet swój własny, wyraźny kształt, aby go odróżnić.

Wybór kolorów witryny

Wybrany przez Ciebie schemat kolorów odgrywa istotną rolę w reakcjach i odczuciach użytkowników wobec witryny, a także w tym, jak łatwo jest im przeglądać strony, obrazy i tekst. Dlatego jest to bardzo ważna część projektowania stron internetowych.

Różne kolory albo będą się równoważyć, albo stworzą kontrastowe wrażenie, które odstraszy gości.

Typowy motyw strony internetowej zawiera w projekcie dwa lub trzy kolory. Kolory powinny mieszać się z innymi, a różnorodność kolorów powinna być minimalna.

Proste białe tło z czarnym (lub ciemnoszarym) tekstem to dobry początek podstawowego projektu strony internetowej. Następnie możesz dodać do strony subtelny odcień.

Tworzenie zrównoważonej witryny

Schemat kolorów z uzupełniającymi się odcieniami kolorów to najlepszy sposób na stworzenie zrównoważonego wyglądu witryny. Zrównoważony projekt witryny jest znacznie łatwiejszy do wyświetlenia, dzięki czemu użytkownicy będą chcieli zostać dłużej i będą bardziej skłonni do ponownego odwiedzenia witryny.

Biały lub bardzo jasny kolor powinien być dominującym kolorem w twoim projekcie, a pasujący, ciemniejszy odcień powinien być użyty w kilku obszarach projektu. Witryna, która dobrze wygląda, koniecznie musi być wyważona; wyważone witryny zazwyczaj odnoszą większy sukces niż te, które są jedynie atrakcyjne.

Korzystanie z dostępnej przestrzeni

Sposób, w jaki wykorzystujesz przestrzeń na swojej stronie internetowej, może mieć wpływ na sukces projektu witryny. Dobrze wyglądająca, efektywna strona internetowa opiera się na logicznym, ale kreatywnym układzie.

Postaraj się, aby na Twojej stronie było coś, co jest typowe tylko dla niej (np. kształt okienek, w których znajdują się tekst) – ale bez większych udziwnień. Obcowanie z Twoją witryną powinno być łatwe i przyjemne, ale niekoniecznie specjalnie zaskakujące.

Unikaj umieszczania plików wideo, które odpalają się automatycznie, w dodatku nagle i z dużą ilością ruchu. Umieszczenie takiego pliku zwłaszcza w głównym sliderze może zrobić na gościu złe wrażenie, „atakując” go na wejściu.

Zarządzanie wierszami w projekcie witryny

Linie używane w witrynie mają również wpływ na odczucia odwiedzających witrynę.

Poziome linie działają kojąco i najlepiej sprawdzają się w profesjonalnych witrynach internetowych, takich jak te dla firm.

Pionowe linie dają bardziej wciągający efekt, stymulują aktywność i świetnie nadają się do zaakcentowania Twoich stron.

Ukośne linie to aktywne linie, które generują zabawne uczucie. Przekątne świetnie sprawdzają się w witrynach dla dzieci lub gdy trzeba wzbudzić emocje.

Wszystkie te powszechnie używane elementy projektowania stron internetowych mogą pomóc Twojej witrynie odnieść sukces.

You May Also Like

0 komentarzy